Artur Jamroży

W branży IT jestem już od 1992 roku.

Moje pierwsze spotkanie z komputerem miało miejsce, gdy miałem 16 może 17 lat. Pamiętam, że mój wujek miał Commodore 64 i na pewnych odwiedzinach udało mi się w coś tam zagrać, było to niezapomniane wrażenie, chociaż nie za bardzo wiedziałem jak grać w te gry, ale spoglądając na tamto urządzenie nie trzeba było płacić automatom za zwykłą strzelaninę.

Następne już dłuższe spotkanie z tym samym komputerem miało miejsce, gdy miałem 18 lat i wtedy, gdy już sobie troszkę dłużej pograłem zapytałem właściciela tego urządzenia jak napisać jakiś program na tym sprzęcie i w ten sposób poznałem pierwszy kod programu, który wyglądał:

Oczywiście pomyślałem, że można dopisać dalej ten program z pytaniem o nazwisko, wiek itd.

 

Parę miesięcy później byłem już posiadaczem C64, wraz z komputerem w pudełku była książka, z której można było się nauczyć programowania w języku zwanym BASIC, gdy już go opanowałem zabrałem się za ASEMBLER.

Pewnego razu spaliła mi się kość odpowiadająca za Basic, zawiozłem komputer do serwisu i poznałem tam gościa o pseudonimie MAXLAND, któremu pokazałem parę moich programów. MAXLAND należał do grupy GEDEON, poznał mnie z gościem o pseudonimie GREGFEEL, z którym założyliśmy grupę SENTINEL.

Parę programów z tamtych czasów, które cudem przetrwały można znaleźć w dziale Pamiątki z C64. Programy FLIMANIA oraz FONTMANIA zostały opublikowane w czasopiśmie Commodore & Amiga.

 

Widząc we własnej osobie pogromcę informatyki nabyłem pierwsze PC. Zacząłem zabawę z programowaniem od języka zwanym BASIC, nauczyłem się języka zwanego PASCAL. Cały czas ciągnęło mnie do asemblera. Pewnego razu kupiłem książkę ENCYKLOPEDIA INFORMATYKI (autor Stanisław KRUK), która to opisywała w miarę w dobrym stopniu procesory 80486 i wtedy stało się to, na co długo czekałem, –czyli napisałem mój pierwszy system (o tym poniżej).

Trudziłem się również naprawą systemów, służyłem pomocą w obsłudze pakietu Microsoft Office, nauczyłem się języka HTML oraz PHP i zacząłem pisać pierwsze jakieś tam strony, pobawiłem się również grafiką, muzyką oraz zająłem się kręceniem i montażem filmów.

W ostatnich latach w związku z moich charakterem pracy poznałem język VBA dla Excela. Mam ochotę jeszcze nauczyć się programowania w JavaScript i C++, niestety zasadziłem już drzewo i wysiadywanie wielogodzinne przed komputerem skończyło się, ale w wolnym czasie cały czas coś tam popycham do przodu i coś tworzę, w roku 2017 napisałem w końcu coś w C++, rok 2022 przyniósł program w VB a od 2023 roku zabrałem się na ostro za CSS.

Wspominałem wcześniej o moim własnym systemie i faktycznie stworzyłem taki –teraz parę słów o nim: System miał być graficzny, jednozadaniowy, wielowątkowy z możliwością pracy w wątkach w czasie bezczynności. Innym słowem proces był jeden, który obsługiwał otwarty program ustawiony w kolejce buforu na pozycji pierwszej a w między czasie, gdy użytkownik nic nie robił jądro systemu oddawało sterowanie wszystkim pozostałym otwartym wątkom w tle ich działania po kolei o ile takowy wątek wymagał obsługi. Cały system jest napisany za pomocą asemblera, ładowanie systemu następuje za pomocą tekstowego pliku inicjującego wskazującego pliki do wczytania i uruchomienia (podstawowe biblioteki i sterowniki), następnie proces wczytuje dane z kolejnego pliku tekstowego do uruchomienia przed uruchomieniem powłoki graficznej, po uruchomieniu powłoki graficznej są wczytywane kolejne dane z pliku tekstowego (coś w rodzaju autoexe.bat), po czym następuje oddanie kontroli do jądra systemu. Aktualnie w związku z brakiem czasu system wylądował do szafy… –kto wie, może kiedyś wrócę do prac nad nim.

 

Jeżeli ktoś ma ochotę na kontakt lub komentarz to zapraszam do działu KONTAKT i KSIĘGA GOŚCI.

 


z tego co wiemy od stycznia 2012 oglądano nas: 373912 razy...opracował AJOT 2007-2024